Realizujemy proekologiczną filozofię miejsca w cudownej przestrzeni. Hasło Willi Strzelnica to: Człowiek blisko natury.
 • Obiekt Strzelnica

  Popularna wsród mieszkańców miasta i coraz większej rzeszy turystów Kościerska Strzelnica swoja nazwę zawdzięcza Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu, które założono w Kościerzynie w 1842 roku. To właśnie w tym historycznym miejscu, które od połowy XIX w stanowiło kulturalne i rekreacyjne centrum miasta znajdował się celestat Bractwa, Strzelnica oraz kręgielnia. Po wojnie budynek popadł w ruinę i w latach 90-tych XX w. został ostatecznie rozebrany.

  Atrakcyjne położenie i historyczne znaczenie zadecydowały o jego odbudowie na starym obrysie z zachowaniem charakterystycznej formy przestrzennej. Zespół Strzelnicy, stanowiący założenie w obrębie parku miejskiego w Kościerzynie, zlokalizowany jest na działce o powierzchni całkowitej 18300 m2, a uzytkowanej 900 m2, posiadający pofałdowaną rzeźbę terenu i w większej części pokryty parkiem leśnym z układem ścieżek spacerowych i rekreacyjnych. W takim właśnie otoczeniu zlokalizowany jest budynek wielofunkcyjny o kubaturze 2350 m3.

  his_1

  Współczesny obiekt został ponownie uruchomiony i przywrócony do dawnej świetności na użytek mieszkańców i turystów w 2007 r. Obecnie mieści się w nim siedziba firmy Art Projekt K&M Sp. z o.o. ,Restauracji pod Kurem oraz „Willa Strzelnica”. Na terenie obiektu realizowana jest również specjalna oferta edukacyjna o tematyce ekologicznej i regionalnej kierowana do szkół.

  his_2

  Obszar Strzelnica

  Nazwa Strzelnica, odnosząca się w przeszłości do północno-zachodniego obszaru miasta, wywodzi się od siedziby założonego w 1842r. Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, mieszczącej się przy ulicy Strzelnica. W czasach zaborów obecne ulice Strzelecka i Strzelnica oraz obszar rozpościerający się na zachód od obecnej ulicy Abrahama, aż po las określano zaś mianem Sommerberg (Letnia Góra). Sommer to nazwisko pierwszego odnotowanego w 1781r., mistrza ochrony odpowiedzialnego za lasy w ramach przynależnego rewiru. Leśniczówkę oraz gospodarstwo, usytuowane przy skrzyżowaniu ulicy Kopernika ze Strzelecką, zbudowano na gruntach należących przed zaborami do Kościerskiego Karczmarza. W 1820 roku do gospodarstwa i leśniczówki należały już 23ha gruntów. W 1874 roku w Letniej Górze utworzono Urząd Stanu Cywilnego oraz Okręg Urzędowy. W okresie międzywojennym polskie władze zrezygnowały z nazwy Sommerberg, a wprowadziły „Strzelnica”. Od tej pory określenie Letnia Góra powoli zaczęło odchodzić w zapomnienie. Obecnie na szczególną uwagę zasługuje ponad 200 letnia zabytkowa aleja jaworowa ciągnąca się wzdłuż ul. Strzeleckiej i Strzelnica, Rezerwat Leśny Strzelnica, Leśna Ścieżka Edukacyjna i Zdrowia, Leśniczówka Strzelnica oraz Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica.